Poljski projekt počasi dosega ciljno črto
Naši fotovoltaični projekti na Poljskem potekajo popolnoma po načrtih – zato vas z veseljem o njih redno obveščamo. Trenutno se na gradbišču v Miklesz-Kolonia (blizu mesta Łódź) montirajo moduli in razsmerniki, kar pomeni, da je prvi poljski fotovoltaični projekt prešel v četrto fazo načrtovanja projekta. Konec prejšnjega tedna je bila dobavljena 18-tonska transformatorska postaja. S tem je za ta fotovoltaični sistem pripravljeno vse, kar je potrebno za zagon – z veseljem vam predstavljamo najnovejše fotografije z gradbišča:
4. FAZA – Gradnja & Montaža
V četrti fazi projekta so načrtovanje fotovoltaičnega sistema in logistični postopki zaključeni, gradbišče je zavarovano, podkonstrukcija in kabli kot tudi moduli in razsmerniki so dostavljeni na gradbišče in nameščeni v skladu z načrtom. Kljub skrbnemu načrtovanju in časovni razporeditvi lahko pride do nepredvidljivih okoliščin, ki v tej fazi povzročijo zamude (npr. slabe vremenske razmere, težave pri dobavi) – vendar z natančnim načrtovanjem, usmerjenim v prihodnost, takšne zamude skorajda nimajo vpliva na potek projektov: morebitne negotovosti so že upoštevane v časovnem načrtu.
LEOBENDORF GOES SUN CONTRACTING: Naselje enodružinskih hiš se samooskrbuje z električno energijo
Z več fotovoltaičnimi projekti, ki so bili nedavno priključeni na omrežje, je skupina Sun Contracting uresničila zanimiv, regionalni in celovit pionirski projekt: za celotno naselje enodružinskih hiš so bili nameščeni fotovoltaični sistemi, z namenom proizvajanja lastne električne energije. V okviru celostnega projekta stanovanjskega naselja v Leobendorfu v Spodnji Avstriji je devet lastnikov nepremičnin postalo nekoliko manj odvisnih od nestanovitnih cen električne energije. Poleg skoraj 200 fotovoltaičnih modulov, vsak s po enim razsmernikom, so bili v tem regionalnem razvojnem projektu družbe Sun Contracting nameščeni tudi štirje baterijski hranilniki. S tem so pridobili idealno rešitev glede na prihodnje morebitne širitve sistema in obenem možnost za še večjo neodvisnost.IZVLEČEK IZ REFERENC
Remda (DE)
Skupna moč
640,48 kWp
Moduli
2.329 kosov
Letni donos
598.848,80 kWh
Bayreuth (DE)
Skupna moč
162,25 kWp
Moduli
590 kosov
Letni donos
165.170,50 kWh
Ansfelden (AT)
Skupna moč
24,38 kWp
Moduli
92 kosov
Letni donos
21.432,46 kWh
DOBRO JE VEDETI
Fotovoltaični sistemi pozimi
Čeprav se fotovoltaični sistemi glede na letni čas različno obnašajo, pa imajo vendarle nekaj skupnega: obstajajo številni dejavniki, ki vplivajo na delovanje sistema v posameznem letnem času.
V zimskem času prevladujeta predvsem dva dejavnika, ki pomembno vplivata na proizvajanje električne energije preko fotovoltaičnega sistema – več podrobnosti si lahko preberete tukaj.
1. Intenzivnost svetlobe in sončno sevanje: Pozimi imata intenzivnost in vpadni kot sončnih žarkov daleč največji vpliv na to, koliko energije lahko proizvede fotovoltaični sistem. Pozimi so dnevi krajši, kar obenem pomeni, da v številnih regijah sončni žarki padajo pod manjšim kotom oziroma bolj položno. Tako je intenzivnost svetlobe pozimi precej manjša – skupaj s snegom, ki lahko odbija del sončne svetlobe, je ta kombinacija pomemben dejavnik za učinkovito proizvodnjo električne energije.
2. Temperatura in oblačnost: Za nekatere regije je značilna pogosta oblačnost, zlasti v zimskih mesecih, zato je količina razpoložljive sončne svetlobe omejena. To lahko vpliva na proizvodnjo energije. Obenem pa je zimsko vreme zaradi svoje temperature tudi ugodno za proizvodnjo električne energije: sodobni in novi fotovoltaični moduli so namreč zasnovani tako, da lahko učinkoviteje delujejo pri nizkih temperaturah.